18 квітня – День пам’яток історії та культури України

18 квітня – День пам’яток історії та культури України

Свято встановлено згідно з Указом Президента України «Про день пам’яток історії та культури» від 23 серпня 1999 р. № 1062/99.

Це професійне свято українських архітекторів і цінителів архітектурних шедеврів країни. Українська історико-культурна спадщина величезна, вона формувалася протягом багатьох століть завдяки впливу культур різних народів. На території України збереглися сліди кількох культурно-історичних епох.

Культура власне українського етносу сформувалася у XIV-XV століттях. Від часів первіснообщинного ладу до наших днів дійшли унікальні залишки помешкань з кісток, петрогліфи Кам’яної могили, найдавніші кам’яні скульптури. Від культури скіфів і сарматів нащадки отримали у спадок численні кургани і городища. Давньоруська культура знайшла відображення у видатних архітектурних пам’ятках Києва та Чернігова.

У липні 2000 р. Президент України підписав Закон «Про охорону культурної спадщини», котрий регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері культурної спадщини з метою її збереження, використання в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно зі Законом, об’єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою.

Український комітет Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ICOMOS) є дорадчим органом ЮНЕСКО та разом з Міністерством культури України та Національною комісією ЮНЕСКО вирішує, зокрема, які об’єкти номінувати до Списку Всесвітньої Спадщини.

Україна сповнена своїми дивами. Вона несказанно багата на культурні пам’ятники та різні історичні визначні пам’ятки.

Вже багато років російськими атаками знищуються унікальні історичні будинки на території України. На жаль, неможливо відновити втрачене…

У цей складний для України час, коли наша культурна спадщина потребує особливого захисту, вшанування 18 квітня Дня пам’яток історії та культури набуває ще більшої цінності. Це не просто дата в календарі – це нагадування про нашу силу, єдність і багатогранну історію, яка живе в кожному з нас. Це нагадування всім нам, що ми – не самі по собі, що ми – ланка у нерозривному ланцюзі поколінь українців.

Вивчаймо, пишаймося та бережімо свою історію!