Особливості влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування, у тому числі дітей, розлучених із сім’єю, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах воєнного стану

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 року № 349 внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини.

Даним рішенням уряд спрощує процедуру влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку або піклування родичів. Зокрема передбачено спрощений пакет документів для родичів, які бажають взяти дитину під опіку, піклування

заява;

копія паспорта громадянина України;

документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною;

довідка від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку;

довідка про наявність чи відсутність судимості, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника або через Портал “Дія”. У разі неможливості її отримання, кандидат в опікуни, піклувальники подає заяву про відсутність притягнення його до кримінальної відповідальності відповідно до статей Кримінального кодексу України, зазначених у пункті 10 частини першої статті 212 Сімейного кодексу України. Відповідальність за достовірність наданої службі у справах дітей інформації щодо відсутності судимості покладається на опікунів чи піклувальників.

Після припинення надзвичайного або воєнного стану довідка про наявність чи відсутність судимості опікуна, піклувальника надається службі у справах дітей протягом місяця.

У разі виявлення факту подання недостовірної інформації опіку, піклування може бути скасовано протягом місяця.

Під час воєнного стану також є необов’язковим для кандидатів в опікуни та піклувальники проходження курсу навчання з виховання дітей, які залишились без батьківського піклування.

Крім того, передбачено алгоритми дій для організації соціального захисту дітей, батьки яких загинули (свідоцтва про смерть відсутні), та відсутні такі близькі родичі як бабуся, дід, повнолітні сестра, брат, мачуха, вітчим; дітей, батьки або близькі родичі яких не виходять на зв’язок або перебувають в місцях активних обстрілів, під завалами, поранені в лікарнях. Влаштування таких дітей в умовах воєнного стану можливе, зокрема до функціонуючих прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу на умовах тимчасового влаштування в межах передбаченої граничної чисельності дітей, які можуть бути влаштовані до таких форм виховання.

            За консультаціями звертайтесь до служби у справах дітей Подільської районної державної адміністрації за номером +38 099 526 2081. Вчергове звертаємо увагу громадян, що в соціальних мережах та інших ЗМІ може поширюватись недостовірна інформація, тому дуже важливо отримувати її із офіційних сайтів державної влади та у посадовців на місцях.