Під час спеки варто своєчасно виконувати низку заходів, щоб запобігти небезпечним супутникам перегріву – сонячному і тепловому ударам
Сонячний удар – стан, що виникає внаслідок сильного впливу прямих сонячних променів на людину, зокрема, на голову. У результаті – розширюються мозкові кровоносні судини, відбувається приплив крові до голови, набряк мозку. Частіше сонячний удар можна отримати в безвітряну погоду при високій вологості повітря. Також сприятливими умовами для перегріву є: стан алкогольного сп’яніння та переповнений шлунок.
Перші ознаки сонячного удару:
- почервоніння обличчя;
- сильний головний біль;
- нудота;
- запаморочення;
- потемніння в очах;
- блювота;
- втрата свідомості.
Тепловий удар – хворобливий стан, спричинений загальним перегрівом організму від надмірного підвищення навколишньої температури при порушенні терморегуляції. Виникає тепловий удар у разі порушення виділення поту (при фізичній перенапрузі, зневоднюванні організму, дисфункції потових залоз). Також у випадку неефективного випаровування поту з поверхні тіла людини через високу вологість, температуру повітря, щільний одяг.
Перші ознаки теплового удару:
- млявість;
- головний біль;
- запаморочення;
- почервоніння обличчя;
- підвищення температури тіла;
- сонливість;
- погіршення слуху;
- блювота;
- марення.
Профілактика теплового удару:
- періодичний відпочинок у тіні;
- купання чи обливання холодною водою;
- дотримання питного режиму;
- забезпечення вентиляції задушливого приміщення;
- носіння відповідного температурі повітря одягу.
Загалом симптоми теплового і сонячного ударів схожі, але від сонячного удару потрібно довше відновлюватися. Найбільше страждає від перегріву організм дитини і людини поважного віку. Зокрема, це небезпечно для осіб, які мають серцево-судинні патології та зайву вагу.
Перша допомога у разі сонячного і теплового ударі:
– потерпілого потрібно перевести в затінок, покласти на спину та розмістити голову на підвищення;
– тіло обтерти холодною водою, на голову покласти холодний компрес;
– необхідно напоїти особу холодною водою, дати постраждалому настоянку валеріани (15-20 крапель на одну третину склянки води).
Памятайте, що сонячний і тепловий удари особливо небезпечні для дітей, бо їхня терморегуляційна система ще недостатньо розвинена. Не можна залишати дитину на сонці без нагляду дорослого.
Бережіть себе та близьких!