Тиждень цифрової грамотності
Увімкнути новий серіал на стрімінговій платформі
Кількома кліками зробити замовлення у закордонному інтернет-магазині
Збільшити шрифт в електронній книжці та читати без окулярів
І не відчути жодних обмежень – чи то крихітне містечко чи столиця, досвідчений юзер чи користувач-початківець, людина з інвалідністю чи без.
Це все про цифрову безбар’єрність – один з шести напрямів, закладений у Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору, розроблену у межах ініціативи першої леді Олена Зеленська «Без бар’єрів».
Це про те, щоб забезпечити однаково рівний доступ до цифрових послуг, інформації, комунікації для всіх суспільних груп, включаючи людей старшого віку чи мешканців сільської місцевості.
Але цифрова безбар’єрність – це не тільки про доступність і вміння користуватися цифровими можливостями, а й про безпеку. Щоби ваша мама не натискала на сумнівні банери, батько – не вірив оголошенням «Ви виграли 10 мільйонів, перейдіть за посиланням». Дідусь – не клікав на пропозицію отримати бонус до пенсії, за який спочатку треба заплатити 100 гривень.
Зрештою, щоб у ваших застосунках чи акаунтах була ввімкнена двофакторна автентифікація (2FA): тобто, з двома різними формами верифікації – наприклад, особистий пароль та одноразовий код, згенерований смартфоном.
Відсьогодні Міністерство цифрової трансформації України розпочинає Тиждень цифрової грамотності – щорічну кампанію з перевірки та покращення цифрових навичок українців. І нинішня присвячена саме кібергігієні: наступні 7 днів пройдуть під гаслом «Активуйте свою безпеку».
На сторінках Дія.Освіта в соціальних мережах на вас чекатимуть:
Добірки корисних порад, які зроблять користування гаджетами безпечним, а серфінг мережею – продуктивнішим;
Інтерактивні завдання, які дозволять не тільки отримати знання, а й перевірити рівень свідомого кібергромадянства – усього за 15 питань;
Доступні інструкції, як безпечно користуватися онлайн-сервісами та навчити цього родину – від підлітків до людей старшого віку;
Гайди про те, як вберегтися від інтернет-шахраїв: чи чули ви про кетфішинг, фішинг і вішинг?
Захистити себе та рідних у цифровому світі під час війни також допоможуть освітні серіали «Кібергігієна для молоді», «Базові знання з кібергігієни», «Кібергігієна: як захиститися від фішингу», «Персональна кібергігієна» тощо. А після перегляду можна перевірити себе у двох симуляторах і швидкому тесті Кіберграмі. Усі ці продукти зібрані тут https://osvita.diia.gov.ua/cyberhygiene